BLOG YAZILARI

Kokusu, Rengi ve Lezzetiyle Yemeklerin Baş Tacı Baharatların Dünyasına Yolculuk

Baharatlar

kokusu-rengi-ve-lezzetiyle-yemeklerin-bas-taci-baharatlarin-dunyasina-yolculuk

Sadece bir tutamıyla bile yemeklere bambaşka lezzetler katan baharatların kullanımı neredeyse insanlığın başlangıcına kadar uzanıyor. Tarihte baharatı ilk kullanan ülkeler Uzakdoğu ülkeleri olarak bilinir.

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan baharatlar, İran ve Hindistan’dan Avrupa’ya yayılarak hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanıldı ve yemeklerin baş tacı oldu. Hepimizin bildiği gibi Hindistan hâlâ, baharatın en yaygın olarak kullanıldığı yer. Lezzet vermesinin yanı sıra, her biri ayrı bir şifa kaynağı olarak kullanılan baharatları en taze haliyle bulabileceğiniz aktarlara şöyle bir bakalım istedik:

Tariş Tarpaz

Bağdat Caddesi’nde bulunan Tariş Tarpaz, sirkeden, kuru meyvelere, reçelden, tahin pekmeze kadar 14 farklı ürün çeşidini bulabileceğiniz bir mekân. Tariş ürünlerinin yanı sıra yerel üretime ve küçük üreticiye de destek veriyor. Özellikle Çorum leblebi çeşitleri, organik hurma pekmezi harika.

Ucuzcular Baharat

Ucuzcular Baharat, aktarların kalbinde, yani Mısır Çarşısı’nda bulunuyor. Dünyanın birçok ülkesinden müdavimi olan limon biberleri ile meşhur. Çikolatalı tatlılarınızın içine bir tutam katmayı deneyin.

Ulaş Baharat

Baharatlar tek başına kullanıldığı gibi birbiri ile karıştırıldığında çok farklı lezzetler ortaya çıkarabiliyor. İşte bu konuda oldukça başarılı bir aktar. Özel olarak hazırladıkları baharat karışımlarını yemeklerinizde denemenizi öneririz.

Baharatlar nasıl saklanmalı?

Kokusunu ve lezzetini yitirmemesi için satın aldığınız baharatları hava almayan, tam kilitlenebilen kaplarda ve güneş ışığından uzak olacak şekilde saklamalısınız. Buzdolabının üstü, fırın ya da ocağın yanı gibi yerler baharatları saklamak için uygun değildir.