BLOG YAZILARI

Kuru Meyveli ve Yoğurtlu Dondurma Tarifi

Dondurma Tarifi

kuru-meyveli-ve-yogurtlu-dondurma-tarifi

6-8 kişilik

Malzemeler

3 limonun kabuğu

50 gr çiğ badem

500 gr süzme yoğurt

50 gr kurutulmuş beyaz ve kara dut

50 gr kurutulmuş kayısı

5 yemek kaşığı bal

3 yaprak taze nane

Hazırlanışı

Limonları rendenin küçük delikli yanıyla rendeleyin. Bademleri küçük parçalar şeklinde kesin. Süzme yoğurt, badem, limon kabuğu, dutlar, bal ve kıyılmış nane ile kayısıyı büyük bir metal kabın içine alıp iyice karıştırın. Üzerini streç folyo ile kapatıp derin dondurucuda 1 saat bekletin.

Bir saatin sonunda dondurma karışımını çatalla ezerek iyice karıştırın. Bu işlemi yine birer saat aralıklarla dört kez daha tekrarlayın. Kabın üzerini streç folyo ile sıkıca kapatıp 1 gün derin dondurucuda bekletin. Dondurma kaşığı ile şekillendirip servis yapın.

Öneri

Süzme yoğurt ile hazırladığınız dondurmayı dondurma kaşığı ile şekillendirip bu şekilde derin dondurucuda saklarsanız ikram etmek istediğiniz zaman size kolaylık olacaktır.

Çatalla karıştırma işlemini mutlaka iyice ezerek gerçekleştirin. Her donma işlemi sonrası yapacağınız ezerek karıştırma, oluşan buz kristallerini kırıp birbirleriyle daha iyi bir şekilde özleşmesini sağlar. Dondurma yapımındaki en önemli kural budur.

Eritilmiş sütlü veya bitter çikolata, portakal kabuğu, pekmez, tahin, orman meyveleri kısacası gönlünüzün istediği her malzeme ile dondurma hazırlayabilirsiniz.