BLOG YAZILARI

Leziz İtalyan Buono Italiano

Müge Akgün

leziz-italyan-buono-italiano

Birkaç ay önce Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul ile birlikte günümüz İtalyan mutfağının önde gelen temsilcilerinden Cristina Bowerman’la Club Marvy’de açacağı restoran öncesi Roma’da buluşup sohbet etmiştik.

Roma’nın ilk ve tek Michelin yıldızlı kadın şefi bu proje yurt dışında ilk girişimi olduğu için çok heyecanlıydı. O sohbet sırasında nasıl karar verdiğini sorduğumda Kesre Koyu’ndaki Club Marvy’nin doğasının sıra dışılığından ve aileye ait organik üretim yapan Değirmen Çiftliği’nden çok etkilendiğini anlatmıştı.

Bir yıla yakın bir ön çalışmanın ve araştırmanın ardından ‘Buono. Italiano’ 4 Mayıs’ta açıldı. Cristina az bile anlatmış. ‘Marvellous’ kısaltılmışı olan Club Marvy gerçekten de harika bir doğaya sahip. Evler ormanın içinde saklanmış, tesis içinde bayırlardan ine çıka bir saate yakın yürüyebiliyorsunuz.

Tonbul ailesine ait tesis 20 yıla yakın bir süre Sultan Hotel adıyla özellikle Fransız turistlere hizmet etmiş. İki yıl önce de Mimar Fahrettin Aykut tarafından yenilenerek yalın, fonksiyonel, huzurlu sade-lüks konseptte bir tatil köyüne dönüştürülmüş. Genel müdürlüğünü de uzun yıllar Paloma otellerinde görev yapan Tamer Dolanay üstlenmiş.

Club Marvy’nin gastronomik çıtası da yüksek. Her şey dahil bir tesis ama baş aşçı Deniz Tümkaya’nın yönetimindeki farklı istasyonlardan oluşan ana restorandaki yemekler çok başarılı. Özellikle çıtır lahmacunun tadı hala damağımda.

Rezervasyonla gidilen Şef Şemsa Denizsel’in danışmanlığındaki Değirmen restoranda sadece organik ürünlerle yapılan sabah kahvaltısı da unutulur gibi değildi.

Cristina Bowerman’dan imza yemekler

Cristina Bowerman, açılışta yaptığı yemeklerle tüm konuklardan tam not aldı. Nar ekşili sosla servis edilen balık tartar, kızartılmış çıtır enginarlı taze naneli enginar püresi, domates sos ve fırınlanmış taze lorla sunulan cavatelli taze ve parmesanlı ravioli az, öz ve taze malzemeyle yaratılmış basit ama gerçek lezzetlerdi. Tiramisu küresi ise şefin yaratıcılığının imzası gibiydi…

Hem öğle hem akşam yemeği servisi verecek restoranın tüm makarna ve peynirlerin üretimi, bölgenin ilk ve tek organik çiftliği Değirmen’den gelen malzemelerle mutfak ekibi tarafından yapılıyor. Restoranın yanındaki şarküteride öğle servisine özel paniniler hazırlanacakmış.

Şefin yemeklerini deneyimlemek için Club Marvy’de konaklamak gerekmiyor, dışarıdan da rezervasyonla gelinebiliyormuş. Fırsat yaratın derim…

ATELIER MARVY

Açılışa özel sanatçı Sıtkı Kösemen, Cristina Bowerman’ın çalışırken çektiği fotoğraflarından ve kullandığı malzemelerden esinlenerek hazırladığı ‘’Cristina Bowerman by Sıtkı Kösemen’ sergisi her ay farklı etkinliklerin yapıldığı Atelier Marvy’de 10 Haziran’a dek sürüyor.

BIBLOS BEACH RESORT

Alaçatı birçokları gibi benim için de dar sokakları, küçük pansiyonları, butik otelleriyle farklı bir tatil anlayışının sembolüdür. Deniz için kalkılır plajlara gidilir, ya da varsa havuz başında gün geçirilir, akşamları sokaklarında dolaşılır, yemek yenir eğlenilir.

Ancak yavaş yavaş Alaçatı’ya en yakın koylarda, denizin hemen yanı başında lüks tesisler açılıyor. Bunlardan biri de adını antik dönemin kültür ve ticaret merkezi Byblos kentinden, logosunu mozaiklerle işlenmiş Hippocampi sembolünden alan Biblos Beach Resort.

Biblos’un kapısından girer girmez, bambaşka bir hava sizi etkisine alıyor. Kendinizi Hindistan cevizi ağaçları arasında Maldivler gibi tropik bir adada hissediyorsunuz. Alaçatı’nın imzası taş evler ahşapla uyumla harmanlanmış, dekorasyonda da sade lüks bir anlayış hâkim. Plajın yanı sıra tatlı ve tuzlu su havuzları da var. Rengarenk balıklarıyla akvaryum havuzuna bakmak büyük küçük herkes için bir terapi gibi. Spası Alatia ise son dönemde gittiğim en iyilerden. Özellikle masajda ve hamam ritüellerinde çok başarılılar.

AMANTE Dİ MARE

Biblos Beach Resort’unbaş aşçılığını geçen yıl Six Senses Kaplankaya’da tanıştığım yetenekli şef Muhammed Hançabay üstlenmiş.

20 yıla yakın süredir yurt içinde ve dışında birçok lüks otel zincirinde çalışan Hançabay, Türk mutfağı ağırlıklı Akdeniz yemekleri yapıyor. İki restoranın, zeytin ağaçları arasında Le Jour Brasserie ve sahildeki deniz ürünleri ağırlıklı Amante Di Mare’in menüsünü de yerel ve mevsiminde ürünlerle hazırlamış.

Şef Hançabay’ın Amante Di Mare için hazırladığı menüde yer alan yemeklerden deniz börülcesi, çeri domates ve sarımsak sosla servis ettiği ahtapot, zeytinyağlı kabak çiçeği dolması, topik, çilekli domates salatası, patlıcan turşusu ve fennel ile sunduğu zeytinyağında marine edilmiş bebek kalamar, ılık Ege otları kavurması, fırın midye ve sote ıspanak, bebek patates ve ızgara kuşkonmaz eşliğinde sunulan tuzda levrek hem şefin yeteneğini hem de Amante Di Mare’nin başarılı olacağını gösterir lezzetteydi.

GASTROPLATFORM

Yurt içinde ve dışında çok iyi eğitim almış, profesyonel yaşamda iki başarılı genç iş insanı Hande Atıcı Miras ve Gamze Eren’in yolları hobi olarak başladıkları aşçılık eğitimi sırasında kesişir. Bir süre sonra işlerinden ayrılırlar. Girişimci olarak yeme-içme sektörü içinde olmak, farklı bir şeyler yapmak isterler. Bir yıl önce de gastronomi dünyasının nitelikli çalışanlarını ve sektörün en iyi işletmelerini aynı çatı altında buluşturacak bir ilk olan ‘gastroplatform.com’u kurarlar.

Eğitimi devam eden öğrenciler, mezun olup iş arayanlar, iş değiştirmek isteyen sektör çalışanları, yeni bir mesleğe geçiş yapmak isteyenler gibi mutfakta çalışmak isteyen şef, şef adayı, barista, barmen ‘gastroplatform.com üzerinden özgeçmiş havuzuna ücretsiz aday olabiliyor.

Restoranlar ise bu havuzdan kendilerine en uygun adayları belirliyor. Ön elemeleri Hande Atıcı ve Gamze Eren yapıyor. Ardından işletme ile buluşmalarını sağlıyorlar.

İşkur’dan onaylı ilk ve tek kariyer gelişim platformu üzerinden süzgeçten geçmiş, karşılıklı beklentilerin ve isteklerin önden belirlendiği şeflerle, mutfak elemanlarıyla çalışmak hem restoranlara hem de şeflere ve şef adaylarına büyük kolaylık…