BLOG YAZILARI

Menüsünde Balkan Yemeklerine Yer Veren Restoranlar

Balkan Lokantaları

menusunde-balkan-yemeklerine-yer-veren-restoranlar-

Balkan yemeklerini layıkıyla yemek isteyenler için İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan adresleri sizler için sıraladık…

İstanbul
Sandzak Balkan Mutfağı

Tuzla’da bulunan Sandzak, başta Boşnak mutfağı olmak üzere Balkan yemeklerini hazırlayan bir lokanta. Kaymaklı biber turşusu soka, börekler, mantı hatta köfte ve et yemekleri orijinal tariflerine göre hazırlanıyor. Lokantanın manzarası ise keyif verici.

Yanyalı Fehmi

1919 yılında Fehmi Sönmezler tarafından açılan Yanyalı Fehmi, İstanbul’un tarihi ve sevilen lokantalarından biri. Mekân Kadıköy’de. Menüsü her gün değişse de sunulan yemek sayısı sabit. Kuzu gerdanlı düğün çorbası ve köftesi yıllardır aynı lezzette.

Kanaat Lokantası

Üsküdar’ın ünlü esnaf lokantası Kanaat, her zaman ilgi gören ve damağına düşkünlerin gündeminde. Çeşitli zeytinyağlıları taze ve başarılı. Tatlı bölümü ise Türk mutfağının en güzel örnekleri ile takdire değer.

Köfteci Arnavut

Fatih’te bulunan Köfteci Arnavut, ev sıcaklığında bir servisle geleneksel Arnavut köftesi yemek isteyenler için doğru adres.

Meşhur Filibe Köftecisi

İstanbul’un 100 yaşını geçmiş işletmelerinden. Beşinci nesil iş başında. Balkan mutfağının leziz etleri için de iyi bir seçenek.

İzmir
Kısmet Lokantası

Kemeraltı Mantocular Çarşısı Küçük Demir Han içinde, 1967 yılından beri hizmet veren esnaf lokantasının yemeklerinde kullandığı sebzeleri Urla’daki bahçelerinden temin ediyorlar. Zeytinyağlıları, et yemekleri ile bol çeşit sunan lokantada özellikle kuzu etli arapsaçı ve elbasan tava, denenmesi gereken yemekler arasında.

İmren Lokantası

İlk İmren Lokantası 1953 yılında şimdi bulunduğu yerin karşısında açılmış. 1960 yılında ise şu an bulunduğu yere geçmiş. Rumeli mutfağının en güzel yemekleri ve tatlıları burada her gün değişimli olarak hazırlanıyor. Sütlacı ise tam bir efsane.

Ankara
Rumeli İşkembecisi ve Lokantası

1945 yılında dört masalı mütevazi bir salonda kurulan Rumeli İşkembecisi ve Lokantası yarım asrı aşkın deneyimi müşterilerine hizmet veriyor. Lokanta 24 saat açık.