BLOG YAZILARI

Mutfakta geri dönüşüm: Artıklardan lezzetli tarifler

Mutfakta tasarrufun püf noktaları...

mutfakta-geri-donusum-artiklardan-lezzetli-tarifler

Mutfakta geri dönüşüm, artıklarınızı değerlendirerek lezzetli yemekler hazırlamanın harika bir yoludur. Yemek yaparken oluşan bazı artıkları çöpe atmak yerine yeniden kullanarak sıra dışı tarifler deneyebilir ve yiyecekleri israf etmekten kaçınabilirsiniz. İşte mutfakta geri dönüşüm için bazı lezzetli tarifler.

• Sebze suyundan çorba: Yemek yaparken kullandığınız sebzelerin kabuk ve saplarını atmak yerine biriktirin. Bu sebze artıklarını suda haşlayarak lezzetli bir sebze suyu elde edebilirsiniz. Sebze suyunu kullanarak çeşitli çorba tariflerini deneyebilir ve besleyici bir öğün elde edebilirsiniz.

• Ekmek kırıntısı ile Kaplama: Kuruyan ve artan ekmekleri değerlendirmek istediğinizde, onları kırıntı şeklinde ufalayarak tavuk veya balık gibi yemeklerinizi kaplayabilirsiniz. Ekmek kırıntıları, yemeklere çıtır bir doku ve lezzet katar.

• Meyve artıkları ile reçel: Meyve kabukları ve çekirdekleri gibi meyve artıklarını atmak yerine, onları değerlendirerek reçel yapabilirsiniz. Meyve artıklarını su ve şekerle kaynatarak lezzetli ve doğal meyve reçelleri hazırlamanız mümkün.

• Kahvaltı salatası: Kahvaltı masasında kalan peynir, domates, salatalık gibi artıkları bir araya getirerek öğlen için renkli bir kahvaltı salatası hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde arta kalan malzemeleri israf etmek yerine lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

• Süt artıklarından peynir veya yoğurt: Evde yoğurt veya peynir yaparken, tarihi yaklaşmış ya da yarım kalmış sütleri değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz taze peynirleri hem kahvaltıda hem de ikindi atıştırmalıklarıyla tüketmek çok keyifli olacaktır.

• Kavrulmuş sebze ve fırın Kurusu: Yemekten aryan taze sebzelerinizi kavurarak veya fırında kurutarak lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Kavrulmuş sebzelerden veya meyvelerden hazırladığınız kuru atıştırmalıklar, ev halkının da favorisi olacak.

• Meyve artıklarından smoothie: Meyve suyunu sıktıktan sonra geriye kalan posaları atmak yerine smoothie yapmak için kullanabilirsiniz. Meyve posalarını süt veya yoğurtla karıştırarak hazırlayacağınız besleyici smoothie'lere herkes bayılacak!

Bu tariflerle mutfakta geri dönüşüm yaparak artan malzemeleri değerlendirebilir ve lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Böylece bir yandan yiyecek israfını önlemiş olurken, diğer yandan lezzetli ve yaratıcı tarifler de deneyimlemiş olacaksınız.