BLOG YAZILARI

Nougat Tarifi

Nougat Tarifi

nougat-tarifi
Malzemeler

100 gr kabukları soyulmuş badem

100 gr kabukları soyulmuş boz Antep fıstığı

100 gr kabukları soyulmuş fındık

150 gr çiçek balı

300 gr toz şeker

100 ml su

100 gr glikoz

2 adet yumurtanın akı

1 çay kaşığı vanilya özütü

Üzerine Serpmek İçin

Pudra şeker

Hazırlanışı

Fırını 160-180 derece aralığında ısıtın. Fındıkları iri parçalar şeklinde kırıp tepsiye yayın. Sıcak fırında 10 dakika bekletip kavrulmalarını sağlayın. İki adet fırın tepsisinin içine yağlı kâğıt serin. Kâğıtların üzerine fırçayla yağ sürüp pudra şeker serpin.

Balı, bir sos tenceresinin içine alın. Başka bir sos tenceresinin içine şeker, glikoz ve 100 ml. suyu ekleyin. Orta ateşte şeker tamamen eriyip termometre 145 dereceyi gösterene kadar düşük sıcaklıkta ısıtın. Tencereyi ocaktan alıp ısıyı olabildiğince korumaya çalışın.

Balı, benmari usulü yöntemle eriterek 120 derece ısıya gelmesini sağlayın. Termometre ile ısı derecesini mutlaka ölçün ve ısının sabit kalmasını sağlayın.

Yumurta aklarını içi kuru ve temiz bir cam kabın içine alın. Mikseri düşük devirde çalıştırıp yumurta aklarının köpük gibi olmasını sağlayın. 120 derece ısıya sahip olan bala, çırpılmış yumurta akını ekleyip karıştırın. 145 derece ısıya sahip şekerli karışımı ise yavaşça ekleyip 10 dakika boyunca ara vermeden karıştırın. Karışımın mereng harcı kıvamında sakızımsı bir yapıda olması gerekiyor.

Beyaz badem, boz Antep fıstığı, kavrulmuş fındık ve vanilya özütünü ekleyip spatula ile karıştırın. Karışımı içine yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine yayıp üzerine düzleyin.

Bir gece, oda ısısında katılaşması için bekletin. Kenarlarını tepsiden ayırmak için bir spatula kullanın. Nougat’ı keskin bir bıçak yardımıyla dilediğiniz büyüklükte kesin. Kapaklı bir kavanozun içinde 1 ay boyunca taze olarak kalacaktır. Afiyet olsun.