BLOG YAZILARI

Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

Poşe Yumurta

pose-yumurta-nasil-yapilir
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

Yumurtayı kabuğu olmadan yapılan pişirme yöntemidir poşe. Bu yöntemle sadece yumurta değil bazı balıklar da pişirilebilir. Poşe yumurtada amaç; yumurtanın beyazını iyice pişirip sarısını akışkan bir kıvamda kalacak şekilde pişirmektir.

Kahvaltı için hafif bir yumurta yemeği seçeneği olsa da son zamanlarda poşe yumurtayı bazı salata çeşitleriyle birlikte servis edildiğini görüyoruz. Yağsız pişirildiği için zayıflama diyetlerinde tercih edilebilir.

Poşe yumurta yapımında çok taze yumurta kullanmanızı tavsiye ederiz. Yumurta miktarı oranında kaynar su hazırlamalısınız. 2 yumurtayı poşe tekniği ile hazırlayacaksanız 1 litre su yeterli olacaktır. Su fokurdama noktasına gelmeyecek şekilde suyu ısıtın. 2 yemek kaşığı dolusu üzüm sirkesi ekleyin. Çok az da tuz. Yumurtanın ilkini bir kâseye dikkatlice kırın. Kaynayan ama fokurdamayan suya yumurtayı yavaşça ilave edin. Diğer yumurtayı da aynı şekilde kâseye kırıp suya ilave edin. Yaklaşık 3 dakika pişirin. Yumurtayı kevgir yardımıyla büyük delikli bir süzgecin içine veya kâğıt mutfak havlusu üzerine alın. Bekletmeden sıcakken servis yapın.