BLOG YAZILARI

Ramazan Menüsüyle Göz Dolduran 2 Restoran

Ramazan Menüsü

ramazan-menusuyle-goz-dolduran-2-restoran

Yemek, her daim özen isteyen vazgeçilmez bir konu. Ramazan ayı gelince bu özenin çizgisi çok daha yukarılara çıkarak her iftarda muhteşem sofralar kurulur. Sadece evlerde değil lokantalar, restoranlarda da en özel yemekler pişirilir.

Öyleyse gelin ramazan bereketini sofralarına taşıyan bu mekânların menülerine bakmaya başlayalım.

Divan Lokanta

1960’lar ve 70’lerin en çok sevilen isimlerinden biri olan Divan Lokantası, hem lokantacılık anlayışı, hem dekorasyonu hem de yemekleriyle halen bir İstanbul klasiği. Divan Lokanta’da ramazan ayına özel bir menü hazırlandı. Semahat Arsel’in öncülüğünde kaleme alınan, yazıları ve yemek tarifleriyle gastronomi dünyasına değer katan kitaplardan biri olan Eskimeyen Tatlar’ın içinde yer alan özel reçeteler sadece ramazan ayı boyunca Divan Lokanta ve birkaç Divan Brasserie’de sunulacak. Coğrafi işaretli ürünlerin kullanıldığı yemekler arasında Tokat usulü tavuklu keşkek, fırınlanmış Karayaka kuzu incik, Gaziantep usulü şiveydiz, ayvalı ekşili köfte, fındıklı levrek buğulama gibi daha birçok spesiyal lezzetler yer alıyor.

Hünkâr

Geleneksel Türk mutfağının İstanbul’daki en iyi temsilcilerinden biri olan Hünkar’ın ramazan menüsü Anadolu mutfağının en güzel örneklerinden oluşuyor. Bahar mevsiminin simgesi bakla, semizotu, enginar, bezelye ile tencere yemekleri, tencere kebapları, keşkek, envai çeşitte pilav, börek, mevsim meyveleri ve kuru meyvelerle yapılmış hoşaf ve komposto çeşitleri ve daha nicesi Hünkar’ı ramazan ayında da vazgeçilmez kılıyor.

Usulüne uygun olarak yapılmış yemekler, çizgisi her daim korunan misafirperverlik ile fiyat-kalite dengesi, Hünkar’ın 1950 yılından beri imza özellikleri.