BLOG YAZILARI

Ramazanda Gün Boyu Susamayı Önleyen Yiyecekler

ramazan özel

ramazanda-gun-boyu-susamayi-onleyen-yiyecekler

Sahurda hiç yememeniz gereken yiyecekler tüketmişseniz, oruç tuttuğunuz saatlerde sizi açlıktan çok susuzluk zorlayacaktır. Doğru besin seçimleriyle bu sorunun önüne geçmeniz mümkün;
Yüzde 93’ü sudan oluşan kabak ilk sırada yer alıyor. Sahurda kabak sote ya da fırınlanmış kabak şeklinde bu sebzeyi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Aynı şekilde salatalık da çoğunluğu sudan oluşan bir besin. Su içeriği dışında potasyum ve magnezyum bakımından da zengin olan salatalık bağışıklığınızı da destekler.
Marul ve çeşitleri de ortalama yüzde 90 oranında su içerir. Hem sahurda hem iftarda başrolünde marul olan zeytinyağlı, limonlu bir salatayı afiyetle tüketebilirsiniz. Su içeriği bakımından zengin olan domatesi de salatalarınıza ekleyerek su ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
Ramazanda Baharat Susatıyor
Bunların dışında iftar ve sahurda yeteri kadar su tüketmeyi ihmal etmeyin. Çay ve kahve tüketimine ise dikkat etmelisiniz. Özellikle çayınızı iftardan 1 saat sonra içmeye özen gösterin. Tuzlu, baharatlı, asitli, acı gıdalar da daha fazla su ihtiyacı doğuracaktır. Olabildiğince bu tür besinlerden kaçının.