BLOG YAZILARI

Renkleri ve Lezzetleriyle Başınızı Döndürecek Tatlıları Bulabileceğiniz İstanbul'un En İyi Şekerlemecileri

Şekerleme

renkleri-ve-lezzetleriyle-basinizi-dondurecek-tatlilari-bulabileceginiz-istanbulun-en-iyi-sekerlemecileri

Sütlüsü, çikolatalısı, lokumlusu, akidesi derken tatlıya düşkünlüğümüz hızını hiç kaybetmiyor. Aklımıza tatlı yemek düştü mü bizi kimse o yoldan döndüremez. Madem durum böyle, biz de sizin yolunuzu İstanbul’un en iyi şekerlemecilerine düşürelim dedik.

Ali Muhittin Hacı Bekir

İşte her şeyin tatlıya bağlandığı o meşhur yer. Hacı Bekir, 1777’den günümüze lokum, akide şekeri, badem ezmesi gibi lezzetleri önce Osmanlı sarayına, ardından dünyaya tanıtan şekerlemeci. Türkiye’nin en eski özel kuruluşu. Önünüzde keserek paketlenen cevizli lokum enfes. Fıstıklı ve çikolatalı helvaları çok iyi. Üstelik artık online satışı da mevcut.

Bakırkazan

Meyveli lokumlardan badem şekerine, Behlül adı verilen ince uzun lokumlardan bol fıstıklı tatlılara kadar muhteşem lezzetlerin en taze halini bulabilirsiniz Bakırkazan’da. Şişli’de bulunan Bakırkazan’ın geçmişi 1930’lu yıllara, Mardin’e uzanıyor. Butik üretim yapan Bakırkazan’ın lezzetlerini mutlaka deneyin.

Bebek Badem Ezmesi

Ağızda eriyen bir badem ezmesinin yerini ne tutabilir ki? Siz de bu lezzetin müptelasıysanız Bebek Badem Ezmecisi’ni yakından biliyorsunuzdur. İstanbul’da badem ezmesi denildiği zaman akla ilk gelen mekân. Badem ezmelerinin yanında kestane şekerleri de mükemmel.

Cemilzade

Kadıköy’de bulunan Cemilzade’nin badem ve fıstık ezmesi özel reçetelerle hazırlanıyor. Sır gibi saklı bu lezzet reçeteleri Cemilzade’nin tatlılarını özel kılıyor. 134 yıldır lezzetini koruyan bu lezzetleri hediyelik olarak da satın alabilirsiniz.

Mabel Çikolata

Çikolata dendi mi akla o gelir. 1947’den beri hayatımızda. Fransızca ‘güzelim’ anlamına geliyor Mabel. Markanın simgesi haline gelen ‘Arap Kızı’ görseli bir klasik. Antep fıstıklı çikolatası en çok tercih edilen ürünü.

Şekerci Cafer Erol

Kadıköy'ün tarihi dokusuna çok yakışan bir şekerci Cafer Erol. 1807’den beri şeker ve tatlı imalatı yapan mekân, nostaljik bir yolculuk gibi âdeta. Rengarenk akide şekerleri, lokumları, ezmeleri, spesiyal marzipanları, hamurlu ve sütlü tatlıları ile sadece özel günlerde değil, her gün hatırlanacak bir işletme.

Üç Yıldız Şekerleme

Beyoğlu gezilerine mutlaka eklemeniz gereken bir durak. Türünün son örneklerinden. Bakır kazanlarda bekletilen reçel çeşitleri, kaşık tatlısı, eski lezzette drajeler. Sahibi Feridun Bey ile birkaç kelimelik sohbet bile insanı zaman yolculuğuna çıkarıyor. Şekersiz reçelleri de tercih edilesi.

Her biri ayrı bir lezzet noktası, ayrı bir nostalji durağı olan bu şekerlemeciler neredeyse müzelik. Eski yeni tüm tatları en leziz ve taze haliyle bulabileceğiniz bu mekânları ziyaret etmeye en yakın zamanda başlamalısınız.