BLOG YAZILARI

Rotamız Asmalımescit

Asmalımescit Restoranlar

rotamiz-asmalimescit

Beyoğlu’nun sevilen mahallelerinden biri olan Asmalımescit, restoran, lokanta ve kafelerinin çokluğuyla tanınıyor. İncili Gastronomi Rehberi’nin inci sahibi restoranlarının bir kısmının bulunduğu bu bölgedeki lezzet yolculuğuna ilk önce Mikla ile başlayalım. Rehberimizin 5 İnci sahibi restoranlarından biri olan Mikla, Akdeniz ve İskandinavya mutfaklarından oluşan bir menü hazırlıyor. Bu özel restoran, Anadolu’nun geleneksel mutfağının şef dokunuşlarıyla yaratıcılık ve lezzet çıtasının yükseltildiği bir mutfak çizgisine sahip.

Aheste Pera ise Orta Doğu ve Türk mutfaklarından derlenmiş yemekleriyle konuklarını karşılıyor.

Bir Rus lokantası olan 1924 İstanbul, tarihi geçmişini taşıdığı Rejans’ın yemek geleneğini de devam ettiriyor. Geleneksel Rus mutfağının en çok bilinen lezzetlerini burada bulabilirsiniz.

Yemek yazarı Sahrap Soysal’ın sahibi olduğu Sahrap Pera, yöresel yemek reçetelerinin orijinal lezzetleri ve sunumuna sahip tatlarla Anadolu’nun zengin mutfaklarından örnekler sunuyor.

Tam 51 yıllık bir lezzet abidesi olan Şahin Lokantası, İstanbul’un en iyi esnaf lokantalarından biri.

Antakya’nın yemeklerini başarılı bir şekilde sunan Antiochia, ağırlıklı olarak et yemekleri ve mezeler hazırlıyor.

Çok Çok Thai, menüsü, dekorasyonu ve genel atmosferiyle yıllardır istikrarını koruyan bir Tayland restoranı.

Örnek bir aile işletmesi olan Asmalı Cavit, nezih ortamı, deneyimli personeli, müdavimleri, standardı bozulmayan meze ve yemekleri ile eski meyhane kültürünü çok iyi yansıtıyor.

Sahibi Ece Aksoy’un 35 yıl boyunca aşk ve bağlılıkla yaptığı işinin esaslı bir sonucu 9 Ece Aksoy. Fiyat-kalite dengesinin sağlandığı mekân, şık ve zarif bir dekorasyona sahip.

Yeni nesil meyhanelerden biri olarak kabul gören Meze By Lemon Tree’nin kaymak ve manda yoğurtlu köz patlıcan, kuru cacık, karamelize soğanlı istiridye mantarı, pazı yaprağında kısır, çipura pate, kağıtta kayısı ile bademli levrek en çok beğenilen çeşitleri arasında yer alıyor.

Anıların geçen zamanla birlikte adeta bir dağ oluşturduğu geleneksel bir meyhane olan Yakup, sade ambiyansı ile bir İstanbul klasiği.

Son olarak ön terasından Galata Kulesi, arka terasından ise Tarihi Yarımada’nın görüldüğü Duble Meze’nin menüsünde Balkanlar, Anadolu ve Orta Doğu mutfaklarından yaklaşık 40 çeşit meze yer alıyor.