BLOG YAZILARI

Sağlıklı Bir Et Pişirmenin Yolları

et pişirmek

saglikli-bir-et-pisirmenin-yollari

Besin değeri açısından faydası bulunan et, yanlış pişirme yöntemleri ile sağlıksız bir besine dönüşebilir. İşte size sağlıklı et pişirmenin ipuçları;
Izgarada pişirme
En çok tercih edilen ve etin lezzetini artıran yöntemlerden biri. Yalnız; bir olumsuz tarafı da var. Et, çok yüksek ısıya maruz kaldığından etin yağı erir ve ızgara yüzeyine akar. Bu da zararlı kimyasal bileşenleri ortaya çıkarır ve etin yüzeyine de geçmesine yol açabilir. Pişirme süresini daha kısa tutarak ve etin kömürleşmeden ızgaradan alınması ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
Fırında Pişirme
Kuru pişirme dediğimiz bu yöntem; etin C vitamini kaybını en çok önleyen yöntemlerden biridir. Eti dilediğiniz sebzelerle birlikte pişirmeye de olanak tanıyan fırın pişirme, diyet yapanlar için de oldukça uygun. 
Düdüklüde Pişirme
Eti en hızlı şekilde pişiren yöntemlerden biridir. Vitamin kaybını önler. Lokum gibi bir et pişirmek için genellikle tercih edilir. Kapağını açıp kapatmaya gerek kalmadan, doğru süreyi ayarlarsanız sağlıklı bir pişirme yöntemidir.
Eti Mühürleme
Mühürlemek için; yüksek ısıda ısıttığınız tavaya etin tüm yüzeylerini oturtarak kısa bir süre pişirmek diyebiliriz. Bu yöntem; etin suyunun içine hapsolmasını sağlar ve lezzetini artırır. Özellikle fırın ve ızgara pişirme yöntemlerinden önce eti mühürlemenizi tavsiye ederiz.