BLOG YAZILARI

Sahurda Bunları Yapmayın

ramazan sahur

sahurda-bunlari-yapmayin

Öncelikle oruç tutuyorsanız sahur yapmadan oruç tutmanın zararlı olduğu konusunda uzmanlar hemfikir. Peki sahurda kaçınmanız gerekenler neler?
Susamanıza yol açacak yiyecek ve içeceklerden uzak durun
Acı, baharatlı, tuzlu yiyecekler ve asitli içecekler gün içerisinde susamanıza yol açacaktır. Bu besinler yerine sağlıklı ve su oranı yüksek yiyecekleri tercih edin. Kabak ve salatalık bunlar arasında başı çekiyor. Hafif ama doyurucu yemekleri tercih edin. İçecek olarak ayran ve su iyi bir tercih olacaktır.
Yoğun karbonhidrattan kaçının
Mayalı, hamurlu, nişastalı yiyecekler hızlı bir doyma hissi yarattığı gibi içerdikleri karbonhidrat nedeniyle doyma hissini de çabuk kaybettiriyor. Bu nedenle hem hızlı kilo alımını, hem acıkmayı engellemek hem de sindirim sisteminizi bozmamak için karbonhidrat yönünden yoğun besinlerden kaçınmalısınız.
Suyu bölerek tüketin
Uzmanlar, ramazan ayında su tüketimini bölerek gerçekleştirmenin önemli olduğu görüşünde. İftarda orucunuzu açarken, iftar ile sahur arasında ve son olarak da sahurda vücudunuza yeteri miktarda su almalısınız. Aşırı miktarda su tüketmek yerine, oruçlu olduğunuz sürelerde susamamayı göz önüne alarak miktarı belirlemelisiniz.
Yemeklerinizi yavaş yemelisiniz
Hızlı yemek yemek, her daim sindirimi zorlayan zararlı eylemlerin başında geliyor. Özellikle iftar ve sahurda bundan kaçınmalı, yemeklerinizi yavaş ve iyi çiğneyerek tüketin.