BLOG YAZILARI

Şefleri Kadın Olan, Kadınlar Tarafından Yaşatılan 5 Restoran

Kadın Şefler

sefleri-kadin-olan-kadinlar-tarafindan-yasatilan-5-restoran
8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle sahip oldukları mutfakları güzelleştiren ve yaratıcılıklarıyla misafirlerine hizmet veren kadın şeflerin restoranlarına doğru yol alalım istedik.
Aheste Pera-Sara Tabrizi

Aheste, şık atmosferi, bilinçli ve işinin ehli servis ekibi, itinalı yemek ve şarap menüleri ile her geçen gün yerli, yabancı müdavim kitlesini artırarak, Beyoğlu yemek dünyasına artı değer katıyor. Orta Doğu ve Türk mutfaklarından esintiler taşıyan menüde, Aheste’ye özgü birçok lezzet bulunuyor. Dudi pilavi, karamelize kumpir patlıcan, zehir zemberek, Acem cacıklı pancar mücver ve takoz kokoreç imza yemekler arasında. Mevsime göre değişen menüde lezzetli alternatifler de mevcut.

Cantinery-Pelin Çakar

Zorlu Center’ın beğenilen restoranlarından biri olan Cantinery, Bebek’teki Lucca’nın kardeş restoranı. Mutfağın yönetiminde şef Pelin Çakar var. Ekibin hazırladığı yemekler dünyanın farklı bölgelerinden izler taşısa da özde İstanbul mutfağının geleneksel özelliklerini barındırıyor. Menüsünde yer alan yemeklerin yapımında sadece yerel malzemeler kullanılıyor. Mevsimsellik es geçilmeden. Kendi mutfaklarının ürünü olan ekmekleri başta olmak üzere tüm hamur işleri çok lezzetli. Barı ve kokteylleri de iddialı.

Bi Nevi Deli-Belkıs Boyacıgiller

Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen’in ortaklığında kurulan Bi Nevi Deli, bitkisel bazlı, çiğ, glutensiz, paleo ve vegan beslenenlere, günün her saati için yaratıcı ve lezzetli seçenekler sunuyor. Bi Nevi Deli’de kullanılan birçok malzeme; ketçap, hardal, bitki bazlı süt ve kremalar, harissa, chimichurri gibi soslar ev yapımı. Buğday gluteni, mantarlı kepekli pirinç köftesi, kaju peyniri, avokado ve ketçaplı hamburgeri, pirinç yufkalı dürümü ile humusu mutlaka denenmeli. Menü mevsimlere göre değişiyor.

Nicole-Aylin Yazıcıoğlu

Butik bir şef restoranı olan Nicole’ün mutfağının gücü, Aylin Yazıcıoğlu’nun tutkuyla bağlı olduğu mevsimsellik ve sürdürebilirlik ilkelerinden kaynaklanıyor. Yaratıcılığı, ekolojik pazarlardan seçilen sebzeler, balık pazarından günlük yerli deniz ürünleriyle hazırlanan tüm tabakların arkasındaki emek, ince tasarım ve düşünce, Nicole’ün yaşam felsefesiyle bütünleşiyor. Yazıcıoğlu aynı zamanda müthiş bir tatlı ustası. Servisini kimselere bırakmadığı ‘Meyveli Milföy’ Nicole’ün imza tabaklarından.

Sanayi 313-Müge Ergül

Atatürk Oto Sanayi Sitesi içindeki Sanayi 313, tasarım mağazası ve restoran birlikteliğinin İstanbul’daki en güzel örnekleri arasında. Restoranın sorumluluğu şef Müge Ergül’e ait. Ergül, mutfağında sadece taze, mevsiminde malzemeler kullanıyor. Akdeniz, Türk ve Orta Doğu mutfaklarını harmanlayan şef Ergül’ün en büyük özelliklerinden biri sebze, otlar ve meyvelerle yaptığı salatalarda renk ve lezzet dengesini başarıyla kurması. Ayrıca her tabakta lezzet kadar sağlık dengesini de gözetiyor.