BLOG YAZILARI

Şehrin Kaosundan Doğanın Huzuruna Kaçmak İsteyenlere Öneriler

Doğa Kahvaltı

sehrin-kaosundan-doganin-huzuruna-kacmak-isteyenlere-oneriler

Tüm hafta erken kalktınız, trafikte kaldınız ve patronunuzun istediği o raporu yetiştirmeye çalıştınız. Hafta sonu sevdiklerinizle dinlenmek, biraz şehirden uzaklaşmak sizin de hakkınız. İşte şehirden uzaklaşıp lezzetli yemekler yiyeceğiniz, doğanın ortasında huzur bulacağınız birbirinden güzel yerler!

Casa Lavanda

İstanbul'da yaşayanlar için Şile, doğaya dönmenin ve huzur bulmanın en yakın adresi! Çam ormanları içinde bulunan Ulupelit Köyü’nde yer alan butik otel Casa Lavanda, misafirlerine doğanın içinde, huzur dolu bir lezzet şöleni sunuyor. Menüsünde Akdeniz mutfağı ile yerel ürünlerle yapılan yemekler bulunan Casa Lavanda'nın özellikle el yapımı hamur işleri, temiz hava ile acıkanların yüzünü güldürecek türden. Şehrin kaosundan uzaklaşıp, doğanın içinde lezzetli yemekler ile huzur bulmak isterseniz yolunuzu mutlaka Şile'ye, Casa Lavanda'ya düşürün!

Urla Vino Locale

Sıradaki önerimiz Ege'de yaşayanlar için! Urla Bağ Yolu’nda bulunan, muhteşem bir doğayla iç içe konumlanan Urla Vino Locale, ziyaretçilerini muhteşem yemekler ile karşılıyor. Doğal ve mevsimsel malzemelerle hazırlanan yemekler, yerli üreticilerden alınan taze sebze ve meyveler ile hazırlanıyor.

Divan Safranhan

Elbette Ankara'daki okurlarımızı da unutmadık! Ankara’nın turistik rotalarından Ankara Kalesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin hemen yanında bulunan tarihi Safranhan içinde yer alan Divan Brasserie, bu turistik rotada güzel bir Ankara manzarası eşliğinde yemek yeme olanağı sağlıyor. Menüsünde dünya yemeklerini barındıran mekân, sahip olduğu manzara kadar, lezzetli yemekleri ile de adından söz ettiriyor.

Grandma's Wonderland

Silivri'de bulunan Grandma’s Wonderland, ziyaretçilerinin huzur bulabileceği büyük bir çiftlik. Birçok atölye ve etkinliğin de gerçekleştirildiği Grandma's Wonderland'ın içinde yer alan The Barn Restaurant’ın mutfağı ise Gürkan ve Selin şeflere teslim. Sahibi Özgün Akbayır, yemeklerde kullanılan malzemelerle çok ilgili. Menü mevsim döngüsüne göre oluşturuluyor. Sadece taze ve mevsiminde ürünler kullanıyor. Restaurantta şefler kullandıkları salçalarını, eriştelerini, reçellerini, tarhanalarını kendileri yapıyorlar. Yolunuz Silivri'ye düşerse bu muhteşem çiftlikte, doğanın içinde huzur bulabilir, mevsiminin en lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.

Yeni lokanta

Bu öneri ise şehirden uzaklaşma fırsatı olmadan, lezzetli yemekler ile kendini şımartmak isteyenler için geliyor. Şef Civan Er’in 2013 yılında Beyoğlu'nda açtığı Yeni Lokanta, geleneksel mutfağımızdan örnekleri hafızalarımızdaki tatlarını bozmadan bir üst lezzete taşıyan özel mekânlardan biri. Mekânın en büyük özelliklerinden biri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen malzemeleri, geleneksel pişirme yöntemlerini kullanarak yorumluyor olmaları. Müdavimlerini yaratan tatlar arasında cevizli Antep sucuğu, ılık barbunya püresi, zahterli humus bulunuyor.

Şehrin keşmekeşinden biraz olsun uzaklaşmak hepimizin hakkı. Doğanın içinde oksijene, lezzetli sofralar ile güzel tatlara doyduğunuz keyifli hafta sonları dileriz!