BLOG YAZILARI

Şeker Yerine Kullanılabilecek Alternatif Besinler

şeker hindistan cevizi

seker-yerine-kullanilabilecek-alternatif-besinler

Beyaz şekerden uzak durmak istiyorsanız tatlılarınızı yaparken şeker yerine kullanabileceğiniz doğal besinlerden faydalanabilirsiniz.
Bunların başında Hindistan cevizi yağı geliyor. Hem cilt ürünlerinde hem de besinlerde kullanılan Hindistan cevizi yağı, doğal bir tatlandırıcı. Hem tatlılarınızın, hem de çay ya da kahvenizin içerisine ilave ederek hoş aromasından da faydalanabilirsiniz.
Hurma da sevilen bir tatlı kaynağı. Özellikle tatlı isteğini bastırmak için tüketilebildiği gibi, ezilerek tatlılarınızın içerisine şeker yerine ilave edebilirsiniz.
Demir, çinko, potasyum ve fosfor bakımından zengin olan çiğ bal ise gerçek bir doğal tatlandırıcı. Şeker yerine bal kullanılırken dikkat edilmesi gereken şey ise; balın ısıtılmadan kullanılması gerektiği. Tüm faydalı enzimleri ısıtarak yok etmeden, balı soğuk ya da ılık haliyle kullanmalı, pişirmeden uzak durmalısınız.
Sıfır kalori içeren stevia da toz ya da tabletler halinde satılan bir tatlandırıcı. Stevia¸ Paraguay’a ait bir bitki çeşidi. Diyet yapanların dostu.