BLOG YAZILARI

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

susam yağı

susam-yagi-nasil-kullanilir

Zengin mineral içeriği ve nemlendirici özelliğiyle öne çıkan susam yağının kullanıldığı yerlere ve faydalarına bir bakalım;
Cilt bakımı
Susam yağının en çok kullanıldığı yer şüphesiz ki; cilt bakımı. Yoğun bir nemlendirici olan susam yağı, cildin elastikiyetini artırdığı için yaşlanmayı geciktiriyor. Özellikle kuru ciltlilerin tercihi. Yine de; susam yağını kullanmak için uygun bir cilt tipiniz olduğundan emin olmalısınız. Bunun için bir uzmana danışmanızda fayda var.
Tırnak bakımı
Zengin mineral içeriği sayesinde tırnaklarda da güçlenmeyi sağlayan susam yağı, nem veren özelliğiyle kurumuş ve yıpranmış tırnakları da eski görünümüne kavuşturuyor.
Saç, kaş ve kirpik bakımı
Nemini kaybetmiş, kurumuş saçların nemini kazanmasına ve sağlıklı uzamasına yardımcı olan susam yağı aynı zamanda kaşlarınızı ve kirpiklerinizi de besler. 
Yemek ve salatalar
Susam yağı elbette yemeklerinizde ve özellikle salatalarda da kullanılabiliyor. Salatlarda kullanmak için çoğunluğu zeytinyağı olmak üzere, ondan daha az ölçüde eklediğiniz susam yağından lezzetli bir sos elde edebilirsiniz. Uzakdoğu mutfağında sık kullanılan susam yağını noodle, soyu sosu ile kızarmış sebzeler gibi ürünlerde kullanabilirsiniz.