BLOG YAZILARI

Tadı Damakta Bırakan Efsane Sokak Lezzetleri

Sokak Yemekleri

tadi-damakta-birakan-efsane-sokak-lezzetleri

Bir ülkenin tarihini, dokusunu ve özellikle de kültürünü anlamak ve yaşamak istiyorsanız işe, yemeklerini yiyerek başlamalısınız. Yiyeceklere katılan baharatlar, pişirilme ve sunum yöntemleri, seçilen malzemeler o ülkenin ya da şehrin sadece sofra kültürüne değil temsil ettiği niteliklere dair de fikir verir. Şüphesiz ki; en iyi fikri de sokak yemeklerinden alabilirsiniz. Siz de bizim gibi sokak yemeklerine bayılıyor ve ‘’En iyisini nerede bulabilirim?’’ diye soruyorsanız sokak yemeği denince İstanbul’da akla gelen yerlerden bir seçki derledik.

Balık Ekmekçi Emin Usta

Bir sokak yemekleri listesi elbette deniz kenti olan İstanbul için balık ekmek ile başlamalıydı. Balık Ekmekçi Emin Usta’nın salatası bol uskumru ızgarası enfes. Ama mekâna müşteri toplayan asıl lezzet balık dürümü.

Hacı Beşir Usta-Çiğ Köftem Harika

Çiğ köftesiz sokak lezzeti asla olmaz. Siirt asıllı Erdal Bey’in 45 yıldır yoğurduğu çiğ köftenin özelliği, satırla doğranan taze soğan ve maydanoz karışımına bulanarak servis edilmesi. Hacı Beşir Usta’nın yeri Fatih’te.

Salacak Kokoreç

İşte bir olmazsa olmaz sokak lezzeti daha: Kokoreç. Sakatatlar arasında en çok sevilen, buram buram kokan baharatlarıyla bizi bizden alan kokoreçin en iyisini bulabileceğiniz yerlerden birisi Salacak Kokoreç. Anadolu Yakası’nın belki de en gizli kalmış ama en iddialı kokoreç dükkânlarından biri.

Meşhur Beyoğlu Kellecisi

Sakatatlardan devam edelim. Muammer Usta’nın Balık Pazarı çıkışındaki efsanevi tezgâhında Trakya yöresi kıvırcık koyun kellesi söğüş olarak servis ediliyor.

Beşiktaş Lokmacısı

Sokak yemeklerinin kapanışını tatlı ile yapalım. Tabii ki lokma. Hamuru yağla birleştiği andan itibaren sokağın başından gelen kokusu ile lokma pişirildiğini anlarsınız. Hele ki lokmalar şerbete bulanınca ortaya dayanılmaz bir lezzet çıkar. Beşiktaş Lokmacısı’nın lokmalarının kokusunu da tıpkı böyle duyabilirsiniz. Yedikçe yemek isteyeceksiniz. Cem Isırgan Sokak’taki tezgâhında nefis lokmalar yapan Beşiktaş Lokmacısı, taze taze lokmalarıyla sizleri bekliyor.