BLOG YAZILARI

Tavuk Nasıl Marine Edilir?

Tavuk

tavuk-nasil-marine-edilir

Tadını çok sevdiğimiz tavuklar ve kırmızı etlerin o yumuşak kıvamını sağlayan en temel şey etleri pişirmeden birkaç saat önce marine etmektir. ‘’Marinasyon işleminin püf noktaları nelerdir, tavuklarımızı hangi malzemelerle ve ne şekilde marine edebiliriz?’’ Gelin hep birlikte bu detaylara bir göz atalım.

Öncelikle doğallığından emin olduğunuz tavukları kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Tavuğunuz ne kadar doğal şartlar altında yetişmiş ve taze olursa tadı da o kadar leziz olacaktır. Tavuğu marine etmeye başlarken yıkama işlemi yapmayın. Derin bir kabın içerisinde tavuğunuzun marinesini hazır edin.

Daha sonrasında tavuklarınızı marine sosunun içinde karıştırarak tavuk ile malzemelerin iç içe geçmesini sağlayın ve tavuğunuzu birkaç saat buzdolabında dinlendirin. Marinasyon yaparken asidik bir besin ve zeytinyağını mutlaka kullanmalısınız.

Sarımsakla tavuk nasıl marine edilir?

Sarımsak da tavuk marinesinde sıklıkla kullanılan bir malzeme olarak çıkıyor karşımıza. Sarımsağın hem mikrop öldürücü hem de kullanıldığı her yemeğe aroma verici özelliği bulunuyor. Bu noktada marine işlemlerinin de vazgeçilmezi olarak görülmesine şaşırmıyoruz.

Tavuğunuzu yumuşatmak için yoğurt, kefir ve yoğurt suyu kullanabilirsiniz. Güzel bir tat elde etmek için ise kekik, fesleğen, biberiye, adaçayı ve tane karabiber gibi baharatlardan yardım alabilirsiniz. Eğer acılı bir tavuk yemeği elde etmek istiyorsanız hardal, toz kırmızı biber, chili biber gibi baharatlar kullanmanız faydalı olacaktır. Daha ekşi tatlardan hoşlananlar için önerilerimiz ise limon otu, soya sosu, limon gibi malzemeler. Peki ya acılı tavuk olur da tatlı tavuk olmaz mı? Elbette olabilir. Bu doğrultuda yapmanız gereken ise tavuğunuzu marine ederken içerisinde bal ve pekmeze şans vermek olacaktır.