BLOG YAZILARI

Ticaret Merkezinden Lezzetin Odak Noktasına Bir Dönüşüm: Karaköy

Semtler

ticaret-merkezinden-lezzetin-odak-noktasina-bir-donusum-karakoy

Tarih boyunca bir liman ve ticaret merkezi olan Karaköy, artık yepyeni cafeleri, "Karaköy lokantaları" adıyla ünlenen mekânları, esnaf lokantaları ve meyhaneleriyle adeta bir sosyalleşme ve lezzet durağına dönüştü. İşte hem ambiyansları hem de lezzetleriyle dikkat çeken Karaköy restoranları!

Karaköy Lokantası

Lokantanın müdavimleri mekânı şöyle tanımlıyorlar. "Her şey olması gerektiği gibi."

Oral Kurt'un 15 yıl kadar önce sadece annesinin yaptığı ya da tarifini verdiği ev yemeklerini sunan modern bir esnaf lokantası olarak açtığı Karaköy Lokantası, kısa sürede iyi yemek meraklılarının müdavimi olduğu bir yere dönüştü. Kurt, birkaç yıl sonra akşamları da klasik mezeler sunan modern bir meyhane olarak servis vermeye başladı. Mezelerini mutlaka tatmalısınız. Karaköy civarında çalışanlar için de öğle yemeklerinin uğrak noktası. Şimdiden uyaralım; rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse imkânsız.

Bahane ON10 Karaköy

10 Karaköy Oteli'nin teras katında yer alan Bahane On10, şahane Tarihi Yarımada manzarasına sahip. Mutfağın yönetiminde Şef Kaan Arığ yer alıyor. “Muhabbet dolu bir akşam için her zaman bir bahane vardır” mottosuyla konsepti oluşturulan restoranın menüsü, mevsime bağlı olarak değişiyor. Karaköy restoranlarının arasına yeni katılan Bahane On10, kısa sürede adını duyurmayı başardı.

Ma'na

İstanbul Karaköy Kemankeş mahallesinde bulunan Ma'na, yeni nesil meyhanelerden. Mekânın atmosferi hayli nostaljik. Salonun ortasında heybetli bir avize, leziz yemekler ve bu yemeklere eşlik eden Zeki Müren, Müzeyyen Senar şarkıları… Kalabalık gruplar için uygun. Mezeler başarılı.

Gümrük

Karaköy'de eski Gümrük Müdürlüğü binasının restore edilmesiyle 2014 yılında Ara Cafe'nin sahipleri tarafından açılan Gümrük, şef mutfağı olarak yoluna çıksa da, Yunanlı şef Stavriani Zervakakou'nun ülkesine dönmesiyle konseptini değiştirdi. Gümrük'te şu an ağırlıklı olarak Akdeniz ve Türk mutfaklarından yemekler sunuluyor. Fiyat-kalite dengesi de başarılı.

Nato Lokantası

Karaköy'ün en bilinen ve tercih edilen esnaf lokantalarından biri. Her daim sıcak ve sulu yemek bulmak mümkün. Türkiye'nin Nato'ya üye olmasıyla adını alan Nato Lokantası, 1952'de kapılarını Karaköy esnafına açtığı günden beri aynı anlayışla yoluna devam ediyor. Zeytinyağlı ve sulu yemek sevenler için ideal, lezzetli seçenekler sunuyor.

Karaköy; tarihi dokusu, yarımada manzarası, ilginç sokakları ve yepyeni mekânlarıyla lezzet severleri bekliyor.