BLOG YAZILARI

Türk Mutfağının Her Daim favorisi Şerbetli Tatlılar İçin 5 İpucu

Şerbetli Tatlılar

turk-mutfaginin-her-daim-favorisi-serbetli-tatlilar-icin-5-ipucu

Yemeklerin kapanış cümlesi, misafir ikramlarının en güzeli, bayram sofralarının olmazsa olmazı şerbetli tatlılar. Peki şerbetli tatlıları en iyi nasıl yaparız, sıcak, soğuk, hamur, şerbet denklemini nasıl çözeriz?

Şerbeti tam kıvamında yapmanız önemli

Su, şeker ve limon suyu ile hazırladığınız şerbeti 10 dakika kaynatmanız yeterlidir. Şerbetin miktarı hazırladığınız tatlının miktarına göre değişiklik göstermeli. Baklava ve benzeri bir tatlı yapıyorsanız su ve şeker miktarı eşit olmalı. İrmikli tatlılarda su miktarını şeker miktarından fazla tutun, hamur tatlısı yapıyorsanız da şeker miktarı suya göre daha fazla olmalıdır. Limonu, şerbetiniz kaynadıktan sonra içinde damlatabilirsiniz. Şerbete limon katılmasının sebebi; şerbetin şekerlenmesini önlemektir.

Karıştırma işlemini unutmayın

Genellikle şerbet ocağa konup bırakılır. Ama doğrusu şerbeti sık aralıklarla karıştırmaktır. Şerbetin doğru kıvamı alması için karıştırma işlemini şerbet kaynayana kadar tekrar etmelisiniz.

Peki ya sıcak soğuk ilişkisi?

İşte şerbetli tatlıların en çok dillendirilen kuralı. Her şerbetin tatlı ile buluşma sıcaklığı birbirinden farklı olmalı. Yufka ile yaptığınız bir tatlıda birinin sıcak birinin soğuk olması şart. Tek tek açılarak yapılan tatlılarda şerbeti ılık tatlıyı soğuk tutmalısınız. Bu yöntem tatlınızın gevrek olmasını sağlar. Baklavanız şerbeti çekmediyse, tatlınızın hamuru gereğinden katı olmuş ya da şerbetin soğuk-sıcak olması kuralını ihlal etmişsiniz demektir. Bu durumda şerbeti yeniden hazırlamalısınız.