BLOG YAZILARI

Turunçgilleri Nasıl Tüketmeliyiz?

Turunçgiller

turuncgilleri-nasil-tuketmeliyiz

Mevsimsel beslenme, sağlıklı olmanın önemli koşullarından biri. Özellikle kış aylarında artan hastalıklara karşı vücut direncimizi yükseltmek ve yeterli vitamin, mineral takviyesi için kışın bolca tezgahlarda gördüğümüz turunçgilleri tüketme zamanı!

Turunç, portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyveler turunçgiller ya da narenciye olarak adlandırılır. Citrus meyve ağacı türlerini kapsayan bitki topluluğunun genel adıdır. Günlük lif ve vitamin ihtiyacınızın tamamını bir büyük boy portakaldan alabilirsiniz. Uzmanlar tarafından kış aylarında mutlaka tüketmemiz önerilen narenciyeleri taze olarak yemek en sağlıklısı olarak biliniyor. Suyunu sıkarak tüketmek istiyorsanız ince kabuklu olanları tercih etmeli ve sıktıktan sonra bekletmeden

hemen tüketmelisiniz. Narenciye meyvelerinin kabukları aromatiktir. Kabukları yıkadıktan sonra rendenin ince tarafıyla rendeleyerek salatalarınıza ve tatlı hamur işlerinize ilave edebilirsiniz. İnce rende, kabuğun altındaki beyaz kısımın yiyeceğinize karışmasını önler ki o beyaz kısım acı bir tada sahiptir.

Narenciyelerden daha fazla su elde etmek için örneğin portakalı tezgahta elinizle biraz bastırarak yuvarlayabilirsiniz. Narenciye çekirdeklerinin de faydalı olduğu biliniyor. Çekirdekleri atmak yerine reçel ve tatlı yapımında kullanabilirsiniz. Hem vitamininden faydalanır hem de tatlılarınıza parlaklık verecektir.

Narenciye meyvelerinin asidi yoğundur. Sütle birleştiğinde kesilmeye neden olabilir. Bu nedenle sütle birleştirecekseniz dikkat etmeniz ve bundan kaçınmanız öneriliyor.