BLOG YAZILARI

Vegan Beslenme ve Genel Olarak Veganlık

vegan beslenme

vegan-beslenme-ve-genel-olarak-veganlik

Son yıllarda veganlık dünyada yükselişe geçiyor. Türkiye de bu yükselişten payına düşeni alan ülkelerden. Peki siz veganlık deyince ne anlıyorsunuz? Hayvansal gıda ve hayvansal ürün tüketimini reddeden ve her türlü hayvan sömürüsüyle mücadele eden veganlık, çoğu zaman yanlış bir şekilde sadece beslenmeyle sınırlandırılıyor. Hatta vegan beslenme biçimi de eksik biliniyor. Öncelikle vegan beslenmenin sadece et, tavuk, balık, süt ürünleri, yumurta ve bal tüketmemek olmadığını söyleyelim. Birçok endüstriyel gıdanın içeriğinde navegan ürünler olduğunu biliyor muydunuz? Eğer vegan olmaya karar verdiyseniz bir paket bisküvi almadan önce paketin içeriğine mutlaka bakmalısınız, zira peynir altı suyunu görme olasılığınız çok yüksek ya da E kodlarının bir kısmının vegan olmadığını bilmeniz gerekiyor. Peki ya çok severek içtiğiniz şarap markasının filtreleme aşamasında hayvan iliği ya da sığır jelatini kullanıldığını öğrenseniz ne yaparsınız?

Veganlıkta hayvansal yiyecek ürünlerini tüketmemenin yanı sıra yapımında deri, kürk, ipek, yün, jelatin gibi hayvansal maddeler de kullanılmaz. Yani eğer vegan olduysanız mağazada görüp o çok sevdiğiniz kabanın etiketine bakmanız gerekecek. Örneğin birçok ayakkabının yapımında yapıştırma aşamasında sığır jelatini kullanıldığı için de vegan sertifikası olan markaların ürünlerine bakmalısınız. Merak etmeyin vegan ayakkabı çok yaygınlaştı, birçok marka özellikle vegan ayakkabı üretiyor. Gelelim kozmetik ürünlere. Kozmetik markaların hayvanları denek olarak kullanmasının yanı sıra birçok kozmetik ürünün içeriğinde propolis denilen (bir çeşit arı ürünü) madde yer alır, ama veganlığın yaygınlaşmasıyla günden güne vegan kozmetik ürünler de çoğalıyor. Hatta birçok ünlü marka hayvanlar üzerinde deney yapmayı bıraktı ve yine hammaddelerinde navegan ürünler (birçoğu Çin’den geliyor) olan içerikleri üretmekten vazgeçti. Tüm sıraladıklarımız tüketim değerlerimizle ilgili başlıklardı. Vegan yaşam tarzı ayrıca hayvanat bahçeleri, sirk, boğa güreş, at yarışı gibi hayvan kullanımı üzerinden “eğlence” anlayışına da karşı çıkar.

Artık her yerde vegan ürünler bulmak mümkün, gün geçtikçe farkındalığı artarken restoranlarda, marketlerde, mağazalarda vegan seçenek bulmak kolaylaşıyor.