BLOG YAZILARI

Vitamin Deposu Kara Lahana

Kara Lahana

vitamin-deposu-kara-lahana

Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı kara lahana ile yapılan yemeklerin bazılarından bahsedeceğiz. Yüksek C vitamini içeren kara lahana aynı zamanda A, B ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

İçerdiği vitaminler bakımından oldukça zengin olan kara lahana ile turşu, dolma, salata hatta çorba bile yapmak mümkün. Fakat içlerinden bir tanesi var ki lezzeti ve yapılışı bakımından diğerlerinden oldukça farklı ve Karadeniz mutfağının en gözde yemeği olarak adlandırılıyor. İsmini yine kara lahanadan alan mancar yemeği, lahanaların haşlanmasından sonra iyice blendırdan geçirilerek püre haline getiriliyor. Püre haline gelen lahana yaprakları içine konulan soğan, biber, salça ve mısır unu ile uzun uzun kaynatılıyor. Yapılış şekli yörelere göre farklılık gösterebiliyor. Bazı yerlerde içine mısır ve bol acı katılırken bazı yerlerde ise blendırdan geçirmeden sunuluyor.

Yöresel lezzetlerimizden olan mancarı restoranlarda bulmak pek mümkün olmuyor. Herkesin kendine göre şekillendirdiği tarif ile hazırlanan bu yemeğin ana malzemesi kara lahana oldukça içindeki bol vitaminleri almak mümkün.