BLOG YAZILARI

Yaz Gününe Bir Soluk: Adalar

Adalar

yaz-gunune-bir-soluk-adalar

İstanbul’un ilk çağdaş kent müzelerinden biri olan Adalar Müzesi, manzarası için heybetli tepelerin aşıldığı Aya Yorgi Kilisesi ile ünlü adaların en büyüğü Büyükada, aynı zamanda lezzetleriyle ünlü mekânların da sahibi. Deniz ürünleri bir yana klasik reçetelerle hazırlanan mezeleri ile sevilen Ali Baba, bir ada klasiği. Eğer balık yiyecekseniz mezeleri sınırlı tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Adeta bir sanat eseri zarafetine sahip manzarasıyla Milto, adanın deniz ürünleri konusundaki simge mekânlarından biri.

Patates kroket ve kadınbudu köftesi ile ünlü Yalovalı Kardeşler Şarküteri, Büyükadalıların yanı sıra İstanbulluların da alışveriş yaptığı bir yer. Dil peyniri ve çubuk turşusunu tavsiye ediyoruz.

Büyükada’nın bir diğer sembollerinden olan Splendid Palas Hotel’in içinde yer alan Chocowhite ve Cafe Spitz hem kahve çeşitleri hem de profiterolü ile öneri listemizde yer alıyor.

Adalar turumuza Burgazada ile devam ediyoruz. Bu güzel adanın en ünlüsü Ergün Pastanesi desek abartmış olmayız. Vişneli kupu ve milföyü mutlaka tadılması gerekenlerin başında yer alıyor. Adanın sevilen mekânlarından biri olan Kalpazankaya, Fincan Kafe ile ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık’ın yazınsal ve ruhsal dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkaran müze evini ziyaret etmeyin unutmamanızı istiyoruz.

Nişantaşı’nda da şubesi olan Bahar Pastanesi aynı zamanda bir Kınalıada klasiği. Pastanenin birbirinden lezzetli tatlı ve tuzlularını tadarken ve tam kıvamında demlenmiş çayını yudumlarken karşıdan İstanbul’u izlemek keyif verecektir.

Yine bir Cihangir klasiği olup Kınalıada’da bulunan Jash, deniz ürünleri, mezeleri ve ızgara yemekleri ile ünlü. Mekânın ayrıca plajı da bulunuyor.

Akşamüstü saatlerinin en keyifli anları olduğu Mimoza, adanın en eski balık restoranlarından biri. Nefis yemeklerinin sonrasında kahve ile birlikte tadabileceğiniz tarçınlı lokmalarının tadına bakmayı unutmayın.

Ruhban okulu, değirmenleri, çam ağaçlarıyla dolu muhteşem doğasıyla bilinen Heybeliada, sahilde bulunan restoran ve kafeleriyle yaz mevsimini keyifle yaşayacağınız yerlerden biri.

Elio Sedef ile Sedef Adası İstanbul’un lezzet noktaları arasındaki yerini alıyor.