BLOG YAZILARI

Yaz Mevsimi Bitmeden Karpuzlu Tariflere Göz Atın

Karpuzlu Tarifler

yaz-mevsimi-bitmeden-karpuzlu-tariflere-goz-atin

Sonbahar göz kırpmaya başlasa da, sıcak yaz günleri için hâlâ zamanımız var. Yazın bize sunduğu lezzetlerden öyle kolay kolay vazgeçmeyiz. Karpuz yaz meyvelerinin baş tacı. Onunla serin ve leziz menüler hazırlayabiliriz.

Hepinizin bildiği gibi karpuza en yakışan tuzlu; peynir. ‘’Bir karpuz, peynir olsun yeter.’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Bu ikiliyi daha hoş bir sunumla misafirlerinizle de paylaşmak isterseniz karpuzları ve peyniri kare olarak dilimleyin ve çubuklara geçirerek kanepe şeklinde servis edin. Yanına bir de menemen. Ve işte şahane bir yaz sofrası.

Peki ya karpuzlu domates salatasına ne dersiniz? Cherry domates, mozzarella peyniri, nane, limon suyu, limon kabuğu, tane çekilmiş karabiber ve karpuz dilimlerini karıştırarak serin bir salata elde edebilirsiniz. Dilerseniz üzerine sumak ekerek tatlı-tuzlu dengesini daha belirgin kılabilirsiniz.

Karpuzdan içecek yapmadan olmaz. 3 adet limonu yıkayın ve kabuklarının kolay soyulup rendelenebilmesi için 1 saat buzdolabında bekletin. Limonun kabuklarını rendeleyin ve bir kaba alın. Kabukların üzerine şeker koyun ve limon aromasının şekere geçmesi için karışımı elinizle yoğurun. Şekerli karışımın üzerine limon suyun sıkın. Karpuz çekirdeklerini ayıklayın ve blender'a koyun. Karpuzun blendırda püre haline gelmesini bekleyin, ardından bunu da karışıma ekleyin. 2 litre suyu ve nane yapraklarını ilave edin. Son olarak süzgeçten geçirin. Karpuzlu limonatanız hazır!