BLOG YAZILARI

Yaz Mevsiminde Tercih Edilesi Açık Hava Restoranlar

Açık Hava Mekanlar

yaz-mevsiminde-tercih-edilesi-acik-hava-restoranlar
Apartıman

Yeniköy'de bulunduğu binanın hem ön hem arka tarafında bahçesi ve terası bulunuyor. Yeniköy’ün yeni buluşma noktası Apartıman, malzeme odaklı değişken bir mutfağa sahip. Mutfak malzemeleri Kırklareli, Çatalca gibi yakın çiftlik ve üreticilerden alınıyor. Mutfağa hakim olan doğallık anlayışı mekanın tasarımında da devam ediyor. Türk ve çeşitli dünya mutfaklarından seçtikleri yemeklerle oluşturdukları menü başarılı bir çizgiye sahip.

Backyard

Boğaz manzaralı yemyeşil bahçeli. Etiler sırtlarında Bebeköy’de eski Fransız yetimhanesi olarak bilinen koruluğun içinde yer alıyor. Sabah başlayan yemek servisi akşam geç saatlere kadar devam ediyor. Bu nedenle günün her saatine uygun çeşitlerinin yer aldığı zengin bir menüye sahip.

Dubb Indian

Hiltan İstanbul Bosphorus içinde yeşillikler içinde bahçesi var. Sultanahmet’te Yerebatan Sarnıcı’nın yanındaki sokakta yer alan Dubb Indian, Kuzey Hindistan mutfağından yemekler ve içecekler sunuyor. Şef Vinod Kumar Chouhan’ın spesiyalleri arasında kebaplar, vejetaryen ve tandırda pişirilen yemekler yer alıyor. Dekorasyonu ise yemekleri gibi renkli ve canlı.

Frankie

Şehre tepeden bakan bir terasa sahip. Kaya Demirer’in 2012 yılında açtığı Frankie, İstanbul yeme-içme dünyasının, iyi müzik ve iyi yemeğin birlikte sunulduğu az sayıdaki mekanından biri. Bu yıl mutfağın başına şef Melih Demirel geldi. Akdeniz ve Ege başta olmak üzere İstanbul mutfağına özgü yemekleri yorumlayan Melih şefin yeni menüsünde, ilik suyuna Malkara mercimek çorba, ev yapımı füme lakerda, lor dondurması ile hazırlanan Frankie’nin baklavası gibi hem yaratıcılığı hem de lezzetiyle fark yaratan yemekler var.

Izaka

Boğaz, Kız Kulesi, Topkapı Sarayı ve Adalar manzaralı terası var. Izaka, dört farklı konsepti olan bir restoran. İlki Orta Doğu ve Anadolu’nun geleneksel lezzetlerinin hazırlandığı The Midd, ikincisi Rum ve Ermeni mezeleri ile balık kültürünün başarıyla harmanlandığı Mezze Mare, üçüncüsü sushi ağırlıklı bir menüye sahip olan Hitode Sushibar. Ve son olarak mekanın dördüncü konsepti ise moleküler barı.