BLOG YAZILARI

Yemek Terapisi Nedir?

Terapi

yemek-terapisi-nedir

Yemek yapmanın ruha iyi gelen, iyi hissettiren bir etkisi olduğu gerçek. Lezzetli yemeklerle donatılmış bir sofrada olmanın dayanışma, birliktelik gibi hayata dair duygu ve durumları beslediği de bir başka gerçek.

Yemek yapmanın iyi gelen gücü, uzmanlar tarafından yemek terapisi olarak değerlendiriliyor. Yemek terapisine en özet haliyle yemek yapmanın mental sağlığa iyi gelmesi denebilir. Günlük rutinimizde olan yemek yapmak, hem ruh hem de zihinsel olarak bize iyi gelen bir faaliyet. Bireylerin duygusal ve zihinsel zorluklarının üstesinden gelmek için gıda ile ilişkisi incelendiğinde ortaya çıkan pozitif sonuçları, bu durumun yemek terapisi olarak adlandırılmasını sağlamış.

Yemek yapmanın iyi gelmesinin en belirgin nedenleri arasında ise yüksek konsantrasyon geliyor. Yemek yaparken malzemeleri, pişme süresini düşünmek için gereken odaklanma, stresi azaltıyor. Aynı zamanda yenecek güzel lezzetleri düşünmek, pişen yemeğin çıkardığı mis gibi kokular, yeni beceriler kazanma, anı yaşama yemek yapmanın bize iyi geldiği noktalar. Tüm bunlara ek olarak; ev yemeği pişirmek elbette sağlıklı beslenmenin ve bütçemizi düşünmemin de bir yolu.