BLOG YAZILARI

Yemeklerin Lezzetini Artıran Mutfak Sırları

Mutfak Sırları

yemeklerin-lezzetini-artiran-mutfak-sirlari

Mutfakta pratik olmak bir hünerdir. Zamanı size bırakırken hazırladığınız yemeğe de sihirli dokunuşlar katar. Biraz hazırlıkla ortaya başarılı yardımcılar çıkarabilirsiniz.

Baharat

Baharat karışımları; çorbalar, salatalar, yemekler ve etlerin marinalarına bambaşka tat ve aroma katar. Öncelikle tane tohumları öğütebileceğiniz bir öğütücü veya kullanışlı bir havan almanız gerekiyor. Öğütmeden önce de yakmadan, kısık ateşte tohumları kavurmalısınız. İşlemden sonra da kapağı sıkıca kapanan bir cam kavanoza doldurup güneş görmeyen, serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Turşu

Mevsiminde sebzeler, meyveler ve otlarla hazırlanan turşu son derece sağlıklı bir yiyecektir. Bir miktar sirkeyle hızlıca yapılabildiği gibi sade tuz kullanılarak daha doğal bir yöntemle uzun bir zaman içinde yapılabilir. Turşuyu salata içinde, çorbanın üzerinde ve sandviç iç harçlarını hazırlarken de kullanabilirsiniz.

Sarımsak

Mucizevi bir besin. Eklendiği yemeklere kattığı lezzet tartışılmaz. Karamelize edilmiş sarımsağı hiç denediniz mi? Aroması çiğ haline göre çok daha yumuşak. Üstelik hazırlaması da çok kolay. Bir baş sarımsağı üst kısmından çok az kesip fırına girebilecek kapaklı bir tencerenin içine yerleştirin. Üzerine hafifçe zeytinyağı gezdirip bir dal kekik ekleyin. 200 derece fırında tencerenin kapağı kapalı bir şekilde 45 dakika pişirin. Yumuşayan sarımsağın dişlerini kabuğundan sıkarak çıkarın. Kavanoza doldurup buzdolabında 2 hafta süreyle saklayabilirsiniz.

Salata sosu

Öğün hazırlıklarında salata sosu nedense biraz ihmale gelir. Son dakikada yapılmaya çalışılır. Bazen eksik veya fazla yapılırsa salatanın tadını olumsuz yönde etkiler. Bunun önüne geçmenin en iyi yollarından biri salata sosunu hazırlayıp kavanozun içinde saklamaktır. Limon suyunu sıkıp bir kasenin içine alın. Zeytinyağını incecik akıtarak ekleyin. Bu arada da hızlıca çırpın. Biraz tuzla da tatlandırın. Sosunuz istediğiniz zaman kullanıma hazır. Gereken ana kadar da buzdolabında saklamayı unutmayın.

Kuruyemiş

Atıştırmalık olarak şahane bir besindir. Ama bununla sınırlamamakta fayda var. Eklendiği yemeklere doku ve zenginlik katar. Çiğ olarak satın aldığınız kuruyemişleri kullanmadan önce fırında hafifçe kavurun. Bu işlemi tavada da yapabilirsiniz ancak kontrollü olmakta fayda var. Kurabiye, keklere ekleyebileceğiniz gibi salatalar içinde güzel bir çeşni olur. Dondurmalarınız için krokan hazırlamada da kullanabilirsiniz.