BLOG YAZILARI

Yılbaşı Sofrasına Patlıcanlı Bir Lezzet: Nazuktan

nazuktan

yilbasi-sofrasina-patlicanli-bir-lezzet-nazuktan

Yılbaşı sofralarınıza farklı lezzetler katmaya devam ediyoruz. Nazuktan tarifimiz Muutto İstanbul restoranın şefi Umut Karakuş’tan geliyor;

Malzemeler

1 kg bostan patlıcanı

300 g süzme yoğurt kurusu/tozu

100 g kuru soğan

150 gr kırmızı biber

1 tutam safran

10 g limon suyu

10 g file badem

Tuz

Karabiber

15 g pekmez

2 diş sarımsak

20 ml zeytinyağı

Hazırlanışı

İlk önce patlıcan, soğan ve biberler kabuklarıyla birlikte közlüyoruz. Közlenmiş patlıcanlar kabuklarından ayıklandıktan sonra kararmasın diye hafif limonlu suya koyup bekletiyoruz. Ardından biber, soğan, sarımsak ve patlıcanı bıçakla iyice doğradıktan sonra süzme yoğurt kurusu ekleyerek karıştırıyoruz.

Az miktarda safranı suda rengi açılana kadar bekletiyoruz. Bu işlemlerden sonra diğer malzemeleri de köz sebzelere ekleyerek karıştıyoruz ve bir süre tatların birbirine geçmesi için dolapta dinlendirmeye alıyoruz. Son olarak file bademi tavada ya da fırında kavurup, tabağa aldığımız nazuktan mezemizin üzerine süzme yoğurt kurusu tozuyla birlikte serpiştiriyoruz.

Süzme yoğurt kurusu/tozu için:

Süzme yoğurdu, doğal sebze kurutucusunun yoğurt kurutma derecesinde bir gece boyunca (isteğe bağlı) kurutuyoruz. Daha sonra kuru yoğurtların bir kısmını süslemek için ayrırarak kalanları robotta toz haline getiriyoruz.