BLOG YAZILARI

Yiyecek ve İçecekleri Buzdolabına Nasıl Yerleştirmelisiniz?

buzdolabı yerleştirme

yiyecek-ve-icecekleri-buzdolabina-nasil-yerlestirmelisiniz

Yiyecek ve içeceklerinizi buzdolabında doğru yerlere yerleştirerek raf ömrünü uzatabilir, tazeliğini kaybetmeden tüketebilirsiniz. Peki bunun püf noktaları nelerdir?

Buzdolabının en soğuk bölümü neresi?

Buzdolabında, buzluğa en yakın olan üst raflar en soğuk olan bölümdür. Buzdolabında her rafın farklı bir ısısı olduğu için yiyecekleri de ona göre sıralamanız gerekir. En riskli, çabuk bozulması muhtemel olan yiyecekleri en soğuk bölüme yani üst rafa koymalısınız. Risk grubuna göre yukarıdan aşağıya doğru dizebilirsiniz. Kahvaltılıklar üst raf için en uygun yiyeceklerdir. Aynı gün pişireceğiniz et, kıyma, tavuk gibi ürünleri de en soğuk bölümde tutabilirsiniz.

Tencere yemekleri nasıl saklanmalı?

Pişirilmiş tencere yemekleri saklama kaplarıyla, ağzı sıkıca kapatılmış şekilde orta raflarda saklayabilirsiniz. Saklama kabı yerine streç film de tercih edebilirsiniz ama ağızlarının açık olmamasına özen gösterin.

Buzdolabının en alt rafına neler konmalı?

Geldik en alt raflara. Taze sebze ve meyveler için bu bölümler uygundur. Ancak; en büyük hatayı market ya da pazar poşetleriyle saklamakla yapıyoruz. Yıkayıp, kurutarak kese kâğıdında saklamak sebze ve meyvelerin ömrünü uzatacak, tazeliğini kaybetmeden yemenizi sağlayacaktır.

Dondurucuda ürünlerin süreleri önemlidir

Çiğ sebzeler dondurucuda 1 yıl kadar durabilirken, işlem görmüş sebzeler 3 aydan fazla kalmamalıdır. Balık 2-3 ay, çiğ et ya da kıyma 9-12 ay arasında kalabilmektedir. Tavuk ve hindi eti ise çiğ halinde olsalar bile en fazla 3 ay kadar dondurucuda saklanmalıdır. Burada en önemli şey; pişirdikten sonra eti dondurmamanızdır. Bunun önüne geçmek için; tüketeceğiniz kadar eti pay ederek buzluğa yerleştirebilirsiniz.

Soğan ve sarımsak buzdolabına konmamalıdır

Çünkü; soğuk etkiye maruz kaldıkları için çabuk filizlenirler ve bu da ürünlerin bir kısmının çöpe gitmesine sebep olur. Soğan ve sarımsaklarınız için tavsiyemiz; mutfakta kapalı bir sebzelikte bekletmeniz. Aynı şekilde; avokado, portakal, mandalina ve elma gibi meyveler de buzdolabında çabuk bozulan meyvelerdendir. Bunları da ağzı açık bir meyvelikte mutfakta muhafaza edebilirsiniz.

Buzdolabının kapak kısmına neler yerleştirilmeli?

Buzdolabının kapak bölümü, buzdolabı her açıp kapandığında havayla en çabuk temas eden bölümdür. Bu nedenle kapaklar çok soğuk kalmaz ve soğuğa en az ihtiyacı olan ürünler buraya yerleştirilmelidir. Meşrubat, ketçap, mayonez, baharat gibi ürünlerinizi bu bölüme dizebilirsiniz.