BLOG YAZILARI

Yumurtalı Ekmeğe Fransız Dokunuşu: French Toats

french toats

yumurtali-ekmeğe-fransız dokunuşu-french-toats

Pazar kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan yumurtalı ekmek, Fransızların tarifiyle tüm öğünlerimizde tüketebileceğimiz, tatlı krizlerini bastıracak yeni bir öğün olarak karşımıza çıkıyor. Yumurta, ekmek, şeker, üzerine bir de dondurma…

Baktığımızda pek de uyumlu görmediğimiz bu 4 besin kaynağı bir araya geldiğinde nasıl bir mucize yaratabilir, tatmayan bilemez. Kahvaltı sofralarına alternatif bir lezzet arayanlar için French Toast’ı keşfetmenin tam zamanı...

Malzemeler

4 dilim brioche ekmeği

2 adet yumurta

2 yemek kaşığı krema

1 yemek kaşığı esmer şeker

1/2 çay kaşığı tarçın

1 yemek kaşığı ayçiçek yağı

2 yemek kaşığı tereyağı

Üzerine;

Pudra şekeri, akçaağaç şurubu, orman meyvesi

Hazırlanışı

Bir kaseye yumurtaları kırıp, kremayı ekliyoruz. (Dilerseniz bu esnada esmer şeker ve tarçını ekleyip çırpabilirsiniz, dilerseniz piştikten sonra dışına dökebilirsiniz) ardından malzemeleri çırpıyoruz.

Tavaya alıp tereyağımızı ve ayçiçek yağımızı döküyoruz. Karışımımıza buladığımız ekmekleri, kahverengi rengine gelene kadar kızartıyoruz.

Eğer şekeri ve tarçını ilk başta yumurtayla çırpmadıysanız burada şeker ve tarçını bir tabağa alıp karıştırıyor ve ekmekleri bu karışıma buluyoruz.

Servis tabağına aldıktan sonra üzerine pudra şekeri, akçaağaç şurubu, orman meyvelerini ya da tercihinize göre bal, badem, sevdiğiniz başka meyveleri ekleyebilirsiniz.

Üzerine dondurma eklemenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz. Kokusu buraya geldi bile…